wtorek, 20 stycznia 2015

Kirkut (III)

Kirkut od strony ul Sienkiewicza,
lata 50. XX w.
Kirkut, jesień 1959, fot. L. Łępicz


"Na wzgórzu cmentarnym (dawny kirkut) przekształconym w park XV-lecia [PRL], zaplanowano jedyne w skali województwa obserwatorium astronomiczne. 
Przekształcenie wzgórza przy ul. Mickiewicza (dawniej Browarna) na park rozpoczęto wiosną 1959 r. po zadecydowaniu o zgromadzeniu pozostałych po wojnie nagrobków dawnego kirkutu w jedno miejsce urządzone w formie lapidarium. 
Wśród mieszkańców Ostrowca Św. nie przyjął się zwyczaj spędzania wolnego czasu na tym terenie."

Marian Banaszek
"Rocznik Muzealny" tom II, Ostrowiec Św. 2000, str. 274

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Od kilku miesięcy, odkąd odkryłam Pańskiego bloga,śledzę go z niesłabnącym zainteresowaniem. Wykonuje Pan, jak to mówią, wspaniałą robotę.
Mam pytanie- czy posiada Pan zdjęcia i zna Pan historię nieistniejącej już kamieniczki przy Kirkucie, przy dawnym postoju bagażówek, obecnie stoi tam nowy budynek, jest sklep z oknami czy jakieś usługi. Jako dziecko zawsze byłam zaintrygowana malutkimi drzwiami, balkonem nisko zawieszonym, wszystko wydawało mi się nieco miniaturowe, niestety, z racji swego wieku wtedy, nie przyszło mi do głowy robić zdjęć, a szkoda. Podobnie, choć nieco mniej, intryguje mnie kamienica znajdująca się naprzeciw wspominanego nieistniejącego budynku- ta, na której wiszą wielkie reklamy. Za zdjęcia tej pierwszej byłabym bardzo wdzięczna.
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za pasjonującego bloga.
Małgorzata

Wojtek Mazan pisze...

Dziękuję za miłe słowa.
Też pamiętam ten dziwny dom. Niestety póki co nie mam jego zdjęć. Może ktoś z czytelników bloga chce się podzielić?