piątek, 19 kwietnia 2024

OSTROWCE

 


Z przyjemnością informujemy, że 1 kwietnia – dzięki pozyskaniu grantu w konkursie fundacji Forum Dialogu Forum for Dialogue – rozpoczęliśmy projekt „Ostrowce”. 

Celem konkursu jest wsparcie inicjatyw mających na celu zbudowanie i umocnienie relacji pomiędzy potomkami Żydów i Ocalałymi z danej miejscowości a lokalną społecznością oraz upamiętnienie i upowszechnienie wiedzy o lokalnym dziedzictwie żydowskim. 

Na czym skupi się nasz projekt?
Mimo że Żydzi mieszkali w Ostrowcu od początku istnienia miasta do połowy XX w., dziś poziom świadomości o tym, że tworzyli oni to miasto jest bardzo niska. Nikłe materialne ślady są nieczytelne dla osób nieznających kontekstu. Dlatego nasze Stowarzyszenie postanowiło wydać mapę miejsc związanych z ostrowieckimi Żydami, która stanie się drogowskazem w poznawaniu historii miasta zatartej przez dziesięciolecia. Projektowana przez nas mapa w dwóch wersjach językowych będzie podsumowaniem stanu wiedzy i popularnym opracowaniem źródeł. Stworzymy narzędzie, które pozwoli prowadzić edukację w tym ważnym temacie.

Przy realizacji projektu Stowarzyszenie współpracować będzie z Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Więcej informacji wkrótce!

Źródło: Nie z tej Bajki

czwartek, 18 kwietnia 2024

Księga Adresowa Królestwa Polskiego

 Księga Adresowa Królestwa Polskiego na Rok 1903, R. 4



Księga Adresowa Królestwa Polskiego na Rok 1905, R. 6



Księga Adresowa Królestwa Polskiego na Rok 1910, R. 11





Źródło: Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Warszawskiego